Nič nerobenie je náročné

Autor: Ján Španko | 11.10.2016 o 15:54 | Karma článku: 2,75 | Prečítané:  123x

Posledné dni trénujem starú zen budhistickú metódu. Označuje sa ako sústredenie sa na jednu vec. Alebo rob naplno to čo robíš. Je to oveľa náročnejšie ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nič nerobenie dá naozaj zabrať. 

   Mesiac september bol čo sa týka voľných dní pre mňa veľmi prajným mesiacom. Je pravda, že som veľa dní trávil mimo domova. Vlastne na cestách. Jedným starým zenovým príbehom som si spomenul na techniku. Rob naplno to čo robíš. V krátkosti spomeniem príbeh celý si ho už nepamätám. Ale podstatu vystihnem. 

   Príbeh
   Za zenovým majstrom prišiel človek. Pýta sa ho. Majster, ako si dokážete udržať tak pokojnú myseľ? Mistr odpovedá. Robím vždy len jednu vec. Keď jem, tak jem. Keď čítam. Tak čítam. Ale to robím aj ja namietal človek. Nie odpovedal majster. Ty keď ješ ešte riešiš 100 ďalších vecí v svojej hlave. A chceš urobiť 3 iné veci pri jedení. Ja keď jem tak jem...
  
   Ako to išlo mne
   Už na prvý pohľad to je dosť náročné. S týmto cvičením som začal pár dni dozadu. Vskutku boli prvé dni náročné. Keď som jedol zapínal som si rádio. Myslel som na to čo potrebujem vybaviť. Komu sa ešte ozvať. Prípadne som si začal spievať niečo z rádia. Postupom času som sa naučil utlmiť zvuky okolo. Vypnúť pc, rádio či mobil. To bola tá jednoduchšia časť.  

   Jednoduchšie vs. zložitejšie
   Sú jednoduchšie veci. Ako napríklad písanie či čítanie. Tam keď sa do toho zahĺbite. Ide to ľahko a skutočne sa venujete naplno len jednej činnosti. 
   Zložitejšie je to pri jedení. Pri chôdzi. Ale aj rutinnej práci. Tu mám ešte občas potrebu zapĺňať svoju myseľ vedľajšími myšlienkami. Príde mi občas náročné sústrediť sa na danú aktivitu. Potom to občas vyzerá tak, že keď jem. Hovorím si, jem, jem jem. Alebo jem jablko, teraz hrušku. Hm akú má skvelú chuť. Aneb aké je super prejsť sa po čerstvom vzduchu. A ako sa mi dneska darí sústrediť na prechádzku. 

   Sústredenie je naozaj zložité  
   Táto síce stará technika sa tak javí ako dosť náročná na zvládnutie. Čakal som, že to bude jednoduchšie. Ale nie je. Tak mi ostáva len sa s tým popasovať ďalej. Trénovať. A veriť, že raz aj túto techniku budem ovládať naplno. 
Príde mi náročnejšia ako firewalking. Tam sa máte sústrediť len chvíľku. Kdežto tu je to dosť dlho. Ale je krásne uvedomovať si. Uvedomovať si, že život je aj o tých jednoduchých veciach. O aktivite, ktorú práve vykonávate. O tom byť tu a teraz. Naplno v danom okamžiku.  
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odhalila kauzu slovenského predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala momentálne najznámejšia slovenská whistleblowerka, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bude padať ďalej

V Prešove bude Smer v najhoršej kondícii.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.


Už ste čítali?