A svetlo zmizlo

Autor: Ján Španko | 30.3.2016 o 17:29 | (upravené 30.3.2016 o 17:41) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  258x

Aké je to byť týždeň zavretý v úplnej tme. Je to presne také ako si to všetci predstavovali. Nie je to presne také ako si to všetci predstavujú. Tma má svoje čaro. Ale pobyt v tme nie je o úplnej relaxácii či kvalitnom spánku.

Prišlo to rýchlo
Zväčša sú čakačky na pobyt v tme dlhé. U mňa to však prišlo rýchlo. Je pravda, že s touto myšlienkou som sa zahrával už pár mesiacov. Ale, že do toho idem naplno. Som sa rozhodol až neskôr. Tým zlomovým momentom bola rozprávanie Diega a Suverena. O tom ako to prebiehalo u nich. Po tomto rozhovore som si povedal tak do toho idem. A vyhľadal som si voľné miesto a čas. Neprešiel ani mesiac a už som cestoval na miesto určenia.

Idem

Keďže som na pobyt cestoval po dlhšej službe v práci. Samozrejme aj nočnej. Tak som prvú časť cesty o tom ani moc nepremýšľal. V tej druhej v blízkosti môjho pobytu. Už mi napádali myšlienky typu. Na čo som sa to zase dal. No to bol zase nápad. A už to v hlave išlo. Sedel som teda vo vlaku a zrazu tunel. Tak si vravím. Asi už začal môj pobyt v tme.
Hneď ako som vystúpil z vlaku. Ocitol som sa pred tabuľou Česká republika. To som aspoň vedel ktorú stranu mám ísť. Presne opačnú. Víta Vás Slovensko.
Čakalo ma asi 8 km chôdze do osady. Takže času na premýšľanie bolo naozaj dosť.
Po ceste krajinou mi to všetko prichádzalo akési známe. Takže to pôsobilo upokojujúco.

Tak som tu

Vyskytol som sa na mieste. Prechádzam sa po okolí a hľadám zvonček. Visí u veľkej brány. Áno ako kedysi. Pekne potiahnuť za šnúru. A zvon sa kdesi rozoznie. Asi ho nie je počuť tak naháňam signál na mobil. Aby som zohnal môj opatrovníka. Prichádza Filip. Pohodový mladý chalan. Prehodíme pár slov. Sledujem okolie. Ale značne unavený z práce. Z cesty tiež. Ideme rovno k chatke. Vysvetľuje mi ako funguje vetranie. Odvod vzduchu či prívod nového. Čerstvého vánku. Ešte za svetla. Keď sa povyprávame. Nechá ma samého. Nech si to tu ohmatám. A zapíšem do hlavy. Táto fáza je naozaj dôležitá. Keďže budem fungovať po tme. Aby som vedel kde čo je. A neudieral sa do hlavy či ruky. Ako sa mi to pár krát stalo. Povedal som si. Kto to sem jemináčku teraz dal. Však to tu nebolo.

Úprava - začíname

Avšak začnime od začiatku. Aj keď je tu všetko po ruke. A vlastne tak na 2 kroky. Tak pár veci si ešte mierne prehodím. Prichystám si aj nástroje, ktoré si myslím, že budem najčastejšie využívať. Tie si dávam k hlave poruke. A ide sa vyhodiť poistky. Buch a je tma. Do postele trafím ľahko. Zmorený únavou rýchlo zaspávam. Kvalitne sa vybuvinkám prvý a posledný krát.

Deň prvý

Tento deň som ešte vnímal čas. Vedel som, že je ráno. Keďže som práve vstal. A to je zároveň jediný deň. Kedy som to ešte vedel. 1.deň som mi v hlave išlo tak si tu. Užívaj si to. No dobre ale čo mám robiť. Dal som si studenú sprchu. Zacvičil si. Toto sa opakovalo nespočetne veľa krát. Meditácie. Hranie na djembe, tibetské misky a anjelský hudobný strunový nástroj. Vážne netuším ako sa volal. Tieto aktivity som opakoval dookola. Terapia nudou začína.
 

TERAPIA NUDOU

Samo o sebe zrazu zistíte, že nemáte čo robiť. Poriadne sa mi spať nedalo. Hlave mi vírili stále myšlienky. Ktoré si triedite. Ale prichádzajú nove. A keď som si už aj myslel, že by to šlo. Srdce hovorilo nie nie, ešte nie kamarát. Máte pocit, že robíte pár veci stále dookola. Konečne jedlo. Ani nejde tak o to, že by ste boli hladný. Ale skôr o to, že je tu človek. A zmena rutiny. To však rýchlo prejde. Vy zisťujete, že jesť po tme je oveľa jednoduchšie. Ako ste si povodne mysleli. A čo ďalej. Terapia nudou pokračuje.

Meditácia a hranie sa

Meditácie v tme. Boli oveľa živšie a intenzívnejšie. Ako sú tie čo mávam bežne doma. Počas meditácii som zažil krásne veci. Ale aj rôzne skúšky či príkoria. Niekedy tým, že telo je trochu popletené z tmy. A u mňa aj nedostatku spánku. Som už poriadne nevedel či meditujem. Hrám sa. Alebo mám halucinácie. Všetko sa to plietlo do jedného veľkého životného sna.

Kritické dni

Hneď prvý deň bol pre mňa kritický. Kritický v tom, že čo tu budem tak dlho robiť. Prišlo mi, že mám doma toľko toho čo robiť. A ja si tu len tak oddychujem v tme.
A ďalší kritický deň bol keď mi tretí krát priniesli jesť. A ja som mal veľkú chuť ísť sa prejsť. A vidieť nočnú oblohu. Ale, že veľmi veľkú chuť. A premýšľal som nad tým hodnú časť dňa.

Posledný krát

Posledná noc bola len čakaním. Vlastne aj posledný deň. To už ustali všetky vízie. Už som sa tešil na svetlo. Už som chcel znova vidieť. Piatok teda prebiehal ako čo najrýchlejšie prežiť tento čas. Noc som poriadne nespal. Tešil som sa na svetlo a prechádzku. Z môjho pohľadu keď už ubehlo veľa času. A myslel som si, že je ráno. Ale môj dohodnutý živý budík nechodil. Som usúdil, že asi ešte nie je čas. A čakal som. Konečne to prišlo. Vyšiel som vonku. Pretieram si oči. To svetlo je pecka. Áááááá svetlo. Jupíík. Bosou nohou vystupujem z chatky. Stúpam na kamennú dlažbu. Uvedomujem si tú silu. Vnímam ako ma studený vietor ovieva. Ako vtáčiky spievajú. A mám pocit, že všade je taký ruch. Kohút kikiríka. A sledujem ako hmla pomaly ustupuje z kopcov. Až po hooodne dlhej dobe sa vraciam späť do domčeka. Pre deku. Aby som to v tričku a kraťasoch prežil. Je to všetko tak neskutočné. Sledujem rosu na tráve. Konáre vo vetre. Proste krása.

Po pár dňoch

Pár dni v „ bežnom“ živote. Až teraz si prechádzam poznámky spravené v tme. Na 90% sú čitateľné. Je to zaujímavé čítanie. Hlavne je to čítanie na zamyslenie. Pri väčšine myšlienok.
Zem, krajinu či okolie ešte vnímam inak. Pristihnem sa ako ma uchvacuje vánok. Či upokojuje zvuk prírody. Sledujem oblaky. Som proste mimo. Príde mi to všetko také krásne.
Ticho a tma mala na mňa zaujímavé účinky. Mnoho som sa dozvedel. Keď sa pozerám spätne. Dozvedel som sa viac ako som čakal. A prešlo to rýchlejšie ako som si prvý deň myslel. Ale som rád, že si môžem užívať slnko, prechádzky, prírodu.
Konečne som sa aj vyspal. Ako som vravel bol tam pokoj. Tma a ticho. Ale moja myseľ neustále pracovala. A dovolila mi spať skutočne len minimálne. Paradoxne nebol som tam unavený. Keď som napojený na flow. Potrebujem spať menej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odhalila kauzu slovenského predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala momentálne najznámejšia slovenská whistleblowerka, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bude padať ďalej

V Prešove bude Smer v najhoršej kondícii.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.


Už ste čítali?